Первинний Документ В Бухгалтерському Обліку

Первинні документи бухгалтерського обліку що це таке, перелік, оформлення, правила і терміни

Первинний Документ В Бухгалтерському Обліку

Господарюючі суб'єкти звітують перед державою про підсумки фінансової діяльності за допомогою регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені всі особливості роботи організації.Бухгалтерський облік починається з приймання та обробки первинних документів.

Первинні документи (чеки, товарні накладні, акти, рахунки-фактури та інше) є неспростовні докази настання подій фінансового життя, які впливають на підсумок фінансової діяльності. Вони встановлюють і підтверджують відповідальність за виконані господарські операції.

Правила оформлення «первинки»

Первинні документи містять обов'язкову інформацію (реквізити):

Справжність відомостей цих документів, забезпечують ті, хто їх підписав.

Які вимоги до заповнення та оформлення облікових документів

Первинний обліковий документ складається на паперовому носії та (або) у вигляді електронного документа, підписаного електронним підписом.

Керівник зі схвалення головного бухгалтера призначає осіб, які підписами запевняють реальність і законність даних первинних документів.

Обратите Внимание!

При прийомі в бухгалтерію, перевіряють наявність обов'язкової інформації, безпомилковість розрахунків і роблять позначку, щоб запобігти їх повторне прийняття.

При дотриманні правил оформлення і обліку первинних документів проблем у бухгалтерів не виникне

Перелік платіжних документів

Кожен факт господарського життя підлягає оформленню первинним обліковим документом. Не допускається прийняття до бухгалтерського обліку документів, якими оформляються не мали місця факти господарського життя, в тому числі що лежать в основі уявних і удаваних угод.

Кожна фінансова подія підтверджують відповідними видами первинних документів.

Наприклад, прийняття та відчуження товарів оформляють накладними. Надходження і вибуття грошових коштів через банк документують платіжними дорученнями. Рух грошей через касу підтверджують касовими ордерами. Виїзд водіїв на лінію супроводжують дорожніми листами.

Форми платіжних доручень і касових ордерів затверджені законодавчо. Вони повинні повністю відповідати затвердженим зразкам. Позиції цих документів оформляють строго по інструкції, яка встановлює правила для заповнення. Не допускається складання платіжних доручень і касових ордерів в довільній формі і оформлення платіжних операцій через банк або касу іншими документами.

За якою формою повинна оформлятися «первинка»

Зразки законних форм платіжних документів наведені на фотографіях нижче.

Загальнодержавна форма первинного документа — платіжне доручення в банк

У разі передачі товару через перевізника зазвичай оформляють товарно-транспортну накладну — документ, що підтверджує тристоронню угоду між продавцем, покупцем і перевізником.

Интересное:  Как Пополнить Мобильный Счет С Карты Сбербанка

Продавець передає товар перевізнику. Перевізник приймає товар у продавця, перевозить і передає покупцеві. Покупець приймає товар у перевізника.

Таким способом підтверджується факт переходу права власності від покупця до продавця.Оподаткування операцій на загальній системі

Особи, які є платниками податку на додану вартість, по кожній реалізації оформляють рахунок-фактуру, який не є первинним документом бухгалтерського обліку. Він не підтверджує факт реалізації, оскільки підписується тільки однією стороною угоди.

Нарахований продавцем в рахунку-фактурі податок не впливає на фінансовий результат продавця, тому що продавець не сплачує цей ПДВ.

Покупець не приймає рахунок-фактуру до бухгалтерського обліку, тому що він підписаний особою, що не відповідає перед ним за достовірність даних — представником продавця.

Чи не визнають первинним документом рахунок на оплату продукції, що виставляється продавцем. Він не доводить настання події, що впливає на фінансовий результат, не підтверджує угоду — підпис одного боку, не підтверджує платіж.

Чи відноситься договір до первинних документів

Багато подій господарського життя супроводжуються договорами, які, як правило, фіксують наміри учасників і не підтверджують кожну фінансову операцію.

Наприклад, договори поставки встановлюють зобов'язання одного боку, до встановленого терміну поставити певну кількість продукції, а інший — прийняти і оплатити.

Оскільки договорами визначаються не мали місця події, то їх не приймають до бухгалтерського обліку.

Що бухгалтер повинен знати про форми «первинки»

Форми первинних облікових документів визначає керівник економічного суб'єкта за поданням посадової особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку. Форми первинних облікових документів для організацій державного сектора встановлюються відповідно до бюджетного законодавства Укаїни.

До переліку організацій державного сектора входять:

 • державні (муніципальні) установи;
 • державні органи;
 • органи місцевого самоврядування;
 • структури управління державних позабюджетних фондів;
 • органи управління територіальних державних позабюджетних фондів.

Серед названих на цьому наказі форм немає рахунків-фактур і договорів. Придбання та відчуження документується накладними та актами.

Приклад однієї з накладних, оформлюваних усіма державними організаціями, наведено нижче.

Обов'язкова форма первинного документа для організацій державного сектору — накладна на відпуск ТМЦ

Як оформляють виправлення в облікових документах

У первинному обліковому документі допускаються виправлення, якщо інше не встановлено федеральними законами або нормативними правовими актами органів державного регулювання бухгалтерського обліку.

Виправлення в первинному науковому документі повинно містити дату виправлення, а також підписи осіб, що склали документ, в якому вироблено виправлення, із зазначенням їх прізвищ та ініціалів або інших реквізитів, необхідних для ідентифікації цих осіб.

Для виправлення помилки закреслює неправильне і підписують правильне.

Щоб легко було прочитати, що виправлено, закреслює однією рисою.

Виправлення помилки в первинному документі має бути обумовлено написом «виправлено», підтверджено підписом осіб, які підписали документ, а також проставлена ​​дата виправлення.

Кожне виправлення підтверджують:

 • дата виправлення;
 • підписи осіб, що склали документ, в якому вироблено виправлення;
 • вказівка ​​прізвищ та ініціалів осіб, що склали документ або інших реквізитів, необхідних для ідентифікації цих осіб.

Відсутність будь-якого реквізиту зі списку робить виправлення незаконним.

Приклад виправлення в накладній представлений на фото.

При наявності вільного місця поруч з закресленим, виправлення можна оформити таким чином

Щоб виправлення мало беззаперечну юридичну силу, його оформлюють таким чином. На вільних полях документа роблять напис: «Виправленому з» і записують те, що виявилося невірним.

Продовжують: «на» і записують те, що вважають правильним. Потім пишуть: «вірити», вказують дату, ставлять підписи відповідальних осіб, їх прізвища та ініціали.

При такому оформленні виправлення виключені поправки, які не були погоджені з підписантами.

Внесення виправлень в касові і банківські документи не допускається.

Як зберігають бухгалтерську «первинку»

Первинні облікові документи … підлягають зберіганню економічним суб'єктом протягом строків, що встановлюються згідно з правилами організації державного архівної справи, але не менше п'яти років після звітного року.

Прийняті до обліку документи групують за видами, які підтверджуються ними подій, і прошивають. Зазвичай їх прошивають за кожен місяць і відразу здають в архів бухгалтерії. Працівники бухгалтерії відповідають за їх безпеку при зберіганні, захист від змін. Розташована нижче схема показує, які види документів потрібно переплести, а що з них досить прошити.Схожі статті

Источник: http://jak.magey.com.ua/articles/pervinni-dokumenti-buhgalterskogo-obliku-shho-ce.html

Первинна документація: загальні питання — Я – Бухгалтер

Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы

[contact-form-7 404 «Not Found»]

Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы

[contact-form-7 404 «Not Found»]

Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы, касающиеся журнала

 [contact-form-7 404 «Not Found»]

Полезный Совет!

Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на ваши вопросы

[contact-form-7 404 «Not Found»]

Чтобы узнать подробнее об услугах и продуктах семейства “1С” от компании “Soft-Terra” оставьте ваши контактные данные и мы обязательно свяжемся с вами в ближайшее время

Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы, касающиеся сервиса

Оставьте ваши контактные данные. Мы обязательно вам перезвоним и ответим на все ваши вопросы, касающиеся сервиса

Приобрести систему VERDICTUM

Оставьте ваши контактные данные и мы обязательно свяжемся с вами в ближайшее время

Подписка на электронное издание “ЮРИСТ&ЗАКОН”

Заполните заявку для связи с менеджером

по учету, оплате труда и налогообложению

Стоимость услуги от 75 грн!

Заполните заявку для получения консультации

На указанный вами email будет отправлен счет. После получения оплаты наши эксперты без промедления приступят к подготовке ответа.

Консультации предоставляются только в письменной форме. Подробнее об услуге – тут

Интересное:  Доллар Кто Изображен

Хорошего настроения!

Источник: https://ibuh.info/pervinna-dokumentaciya-zagalni-pitannya

Первинні документи в бухгалтерському обліку

У статті розглянемо особливості створення, прийняття і відображення у бухобліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів та бухгалтерської звітності на підприємстві

Первинні документи — це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції — це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов’язань і фінансових результатів.

Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинки можуть складатися зведені облікові документи (ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від від 16.07.1999 № 996-XIV; далі ― Закон № 996).

Реквізити в первинних документах

Первинні та зведені облікові документи складаються в електронному або паперовому вигляді. Вони повинні містити наступні реквізити:

 • назва документа (форми);
 • дата складання;
 • назва підприємства, від імені якого складено документ;
 • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
 • посади осіб, відповідальних за здійснення операції і правильність її оформлення;
 • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити:

 • ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру,
 • номер документа,
 • підстава для здійснення операцій,
 • дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

Вимоги до первинних документів

Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов’язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Оформлення первинного документу:

 • записи у первинних документах, облікових регістрах повинні здійснюватися тільки у темному кольорі чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою електронних засобів оброблення інформації та іншими засобами, які б забезпечили збереження цих записів протягом установленого строку зберігання документів та запобігли внесенню несанкціонованих і непомітних виправлень;
 • вільні рядки в первинних документах підлягають обов’язковому прокреслюванню.

У випадках, установлених законодавством, а також відповідними органами державної влади України, бланки первинних документів можуть бути віднесені до бланків суворої звітності.

Бланки суворої звітності друкуються за зразками типових або спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, із обов’язковим друкуванням на бланках квитанцій, білетів, талонів, абонементів тощо їх номінальної вартості. Всі бланки суворої звітності підлягають нумерації.

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Наразі немає чіткої дати оформлення первинного документа. Вимогу щодо порядку складання первинних документів у момент здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення, починаючи з 03.01.2017 вилучено із Закону № 996.

Источник: https://www.golovbukh.ua/article/7052-pervinn-dokumenti-v-buhgalterskomu-oblku

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *